A Brief Life Sketch of Shri Pramod Mahajan

via BJP Press release published on May 4, 2006

Father’s Name : Shri Venkatesh Devidas Mahajan


Mother’s Name : Shrimati Prabhavati Venkatesh Mahajan


Date of Birth : 30 October 1949


Place of Birth : Mahaboobnagar (Andhra Pradesh)


Marital Status : Married on 11 March 1972


Spouse’s Name : Shrimati Rekha Pramod Mahajan


Children : One son and one daughter


Educational Qualifications : B.Sc. (Physics), M.A. (Pol. Sc.), B.A.(Journalism) Educated at Yogeshwari Mahavidyalaya, Beed, University of Pune and University of Aurangabad


Profession : Social Worker


Permanent Address : 1501, Purna Worli, Sagar Co-operative Housing Society, Pochkhanwala Marg, Worli, Mumbai 400025
Tel. – {022} 24935834


Present Address : 7, Safdarjung Road, New Delhi
Tel. – 23015432, 23014453


E-mail : [email protected]

Positions Held :
1978-85 General Secretary, State Unit of Bharatiya Janata Party, Maharashtra 1983-85 All India Secretary, Bharatiya Janata Party 1986 and 1990-92 All India President, Bharatiya Janata Yuva Morcha, Youth Wing of B.J.P. July 1986 Elected to Rajya Sabha 1986-87 and 1992-98 All India General Secretary, Bharatiya Janata Party July 1992 Re-elected to Rajya Sabha 1994-96 Chairman, Committee on Transport and Tourism 1996 Minister of Defence 1996-97 Member, Eleventh Lok Sabha 2 April 1998 Appointed as Political Advisor to the Prime Minister of India July 1998 Elected to Rajya Sabha Dec.1998-Oct.1999 Minister of Information and Broadcasting with additional charge of Food Processing Industries 13 Oct.1999-29 Jan. 2003 Minister of Parliamentary Affairs and Water Resources (relinquished the charge of Ministry of Water Resources in November 1999) 22 Nov. 1999-29 Jan. 2003 Minister of Information Technology 1 Sept. 2001-29 Jan. 2003 Minister of Communications 29 Jan. 2003 onwards General Secretary, Bharatiya Janata Party Feb. 2003 – Feb. 2004 Member, Committee on Home Affairs July 2004 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 2004 onwards Member, Committee on Defence


Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests :


Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation :


Countries Visited :
Extensively travelled in Europe, America, China, South East Asia, Australia, New Zealand, Africa, Israel, South America and West Asia


Other Information :
Member, Rashtriya Swayamsevak Sangh (R.S.S.) since childhood; second year Sangh Shiksha Varg, activist of Akhil Bharatiya Vidhyarthi Parishad; working as a whole time Pracharak for Jana Sangh, Janata Party and Bharatiya Janata Party since 1974; Sub-Editor, Tarun Bharat, 1970-71; School Teacher, 1971-74; detained in Nasik Road Central Prison, Maharashtra during the Emergency, 1975-77

Welcome to Haindava Keralam! Register for Free or Login as a privileged HK member to enjoy auto-approval of your comments and to receive periodic updates.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 characters available

Latest Articles from Bharath Focus

Did You Know?